ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Archicom podsumowuje 2023 r. i wyznacza ambitne cele. W 2025 r. chce sprzedać 4 tys. mieszkań

wykres


Archicom w minionym roku podwoił wartość przychodów w porównaniu do 2022 r. Akceleratorem rozwoju dewelopera była udana integracja biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, która przełożyła się m.in. na ekspansję do największych polskich aglomeracji. W tym roku spółka zakłada dalszy dynamiczny rozwój poprzez uruchomienie 28 nowych projektów mieszkaniowych, a także rozbudowę banku ziemi – w szczególności w lokalizacjach o największej luce popytowo-podażowej.


Archicom osiągnął w 2023 r. przychody na poziomie 1101,1 mln zł, podwajając ich wartość z poziomu 499,7 mln zł w 2022 r. Fundamentem efektywności operacyjnej było konsekwentne poszerzanie banku ziemi. Dzięki temu ogólnopolski deweloper uruchomił kolejne miastotwórcze inwestycje, odpowiadając na zapotrzebowanie rynkowe. Na koniec 2023 r. Archicom dysponował ponad 4 tys. mieszkań w budowie, spośród których 58% zostało sprzedanych, a także gruntami umożliwiającymi budowę blisko 10 tys. nowych lokali. Przemyślana strategia, wypracowane procesy i aktualne zasoby organizacji przekładają się na bezpieczeństwo i stabilność finansową, nawet przy tak dużym wzroście skali.


Kamień milowy w rozwoju organizacji


- Bez wątpienia kluczowym momentem 2023 r. dla naszej marki było sfinalizowanie integracji biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom. Jesteśmy deweloperem ogólnopolskim o znacznie większych możliwościach i ambicjach niż rok temu. Poza rynkiem wrocławskim, którego liderem pozostajemy, jesteśmy również w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi. O naszej obecności w największych polskich aglomeracjach świadczą nie tylko zakupy kolejnych gruntów, ale także uruchamianie nowych inwestycji. Wierzymy, że aktywność w tym obszarze jest niezbędna do osiągnięcia naszego celu, który zakłada sprzedaż 4 tys. lokali w 2025 r. - mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.


Dzięki realizacji miastotwórczych inwestycji Archicom w minionym roku wprowadził do sprzedaży 1856 mieszkań. Deweloper koncentrował się na lokalizacjach o największej luce między popytem a podażą. Do najpopularniejszych inwestycji należały: Modern Mokotów w Warszawie, Południk 17, Sady nad Zieloną, Planty Racławickie i Awipolis we Wrocławiu, a także Zenit i Fuzja w Łodzi.


Efektywność polityki finansowej


Zysk netto Archicom wyniósł w 2023 r. 245,2 mln zł, co oznacza wzrost o 122% rok do roku. Wypracowanie nadwyżek finansowych okazało się kluczem do zbudowania stabilności organizacyjnej przy tak znaczącym wzroście skali działania, a także pozwalało na podejmowanie racjonalnych decyzji inwestycyjnych.


- Podsumowując rok 2023, należy przede wszystkim podkreślić konsekwencję w realizacji polityki finansowej przez Archicom. Spółka wypracowała bardzo dobre wyniki operacyjne, odnotowując sukcesy w dywersyfikacji źródeł finansowania inwestycji. Zrealizowaliśmy z sukcesem emisję akcji na kwotę 220 mln zł, a także emisje obligacji o łącznej wartości 272 mln zł. Pozyskane środki finansowe przeznaczamy przede wszystkim na budowę atrakcyjnego banku ziemi. W samym 2023 r. zakupiliśmy grunty za kwotę 327 mln zł. Umożliwią nam one budowę blisko 3250 mieszkań, co istotnie zdynamizuje rozwój organizacji. Nasza strategia zakłada sprzedaż 80% lokali przed oddaniem danej inwestycji, a pozostałe 20% maksymalnie 6 miesięcy później, co pozwala nam osiągnąć optymalną cenę nieruchomości. Jednocześnie niezmiennie dążymy do optymalizacji kosztów budowy, m.in. poprzez kontraktację w pakietach realizacji budów - mówi Agata Skowrońska-Domańska, Wiceprezes Zarządu w Archicom.


W całym 2024 r. Archicom uruchomi 28 nowych projektów lub kolejnych etapów inwestycji mieszkaniowych. Jeszcze przed końcem pierwszego kwartału br. deweloper wprowadził na rynek blisko 1900 mieszkań w 10 projektach, m.in. nowych miastotwórczych inwestycjach takich jak Flow w Łodzi, Wita w Krakowie czy Przystań Reymonta we Wrocławiu, kolejne etapy osiedli Wieża Jeżyce w Poznaniu, Stacja Wola w Warszawie oraz nowy kameralny projekt Dąbrowskiego w Krakowie.


Źródło: Archicom

31.03.2024


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...