ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa Echo Investment umacnia pozycję w kluczowych sektorach rynku - wyniki za 2023 r.

wykres


W 2023 r. Grupa Echo Investment rozwijała się w oparciu o możliwości związane z odbiciem na rynku mieszkaniowym, duży potencjał segmentu living oraz stabilny popyt na wielofunkcyjne projekty typu destinations w największych polskich miastach. Grupa wypracowała w 2023 r. ponad 67 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Łączna wartość jej aktywów na koniec zeszłego roku wyniosła prawie 6 mld zł.


Zysk osiągnięty przez Grupę Echo Investment w 2023 r. był głównie rezultatem przekazania klientom kluczy do 2 122 mieszkań oraz wyceny platformy mieszkań na wynajem Resi4Rent.


Ekspansja w sektorze living


W 2024 r. Grupa planuje położyć nacisk na nowe projekty mieszkaniowe, z których jeszcze blisko 20 wejdzie w fazę realizacji. Oprócz rozwoju działalności Archicom – spółki, która przejęła całość kompetencji Grupy w sektorze mieszkań na sprzedaż, firma planuje szersze wykorzystanie możliwości, jakie oferuje sektor living.


Platforma Resi4Rent oferuje już ponad 4,1 tys. mieszkań na wynajem w sześciu największych miastach w Polsce. W samym tylko IV kw. 2023 r. Resi4Rent rozpoczęło budowę około tysiąca tego typu lokali.


Na początku 2024 r. Echo Investment ogłosiło nowe przedsięwzięcie joint-venture z Signal Capital Partners. Celem nowej platformy jest realizacja 5 tys. miejsc w prywatnych domach studenckich w Polsce. To kolejny projekt, który pozwoli Echo Investment zwiększyć wykorzystanie własnego, jak i rynkowego banku ziemi, a docelowo zmaksymalizować zyski inwestorów.


Miastotwórcze projekty w najlepszych lokalizacjach


Silną pozycję rynkową Grupy Echo Investment wspiera sytuacja w sektorze komercyjnym i popyt na wielofunkcyjne projekty typu destinations. W 2023 roku w biurowcach Echo Investment wynajęto łącznie ponad 45 tys. mkw. powierzchni.


- Wszystkie budynki biurowe, które oddaliśmy do użytku, są w pełni wynajęte. Widzimy też duże zainteresowanie najemców biurowcami, które obecnie budujemy w odpowiedzi na niską podaż nowej powierzchni w kluczowych lokalizacjach. Nasze nowe budynki będą gotowe już w 2025 roku, kiedy w naszej opinii rynek inwestycyjny ożywi się. Już teraz prowadzimy intensywne, obiecujące rozmowy z inwestorami zainteresowanymi naszymi projektami ¬– komentuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.


W Warszawie trwa budowa Office House (31 tys. mkw.) – pierwszego obiektu w wielofunkcyjnym kwartale Towarowa 22, a we Wrocławiu pierwszego etapu Swobodna SPOT (docelowo 41 tys. mkw.). W I kw. 2024 r. Echo Investment ogłosiło także start projektu mixed-use WITA w Krakowie (w tym ponad 26 tys. powierzchni biurowej). Równolegle rozwijany jest koncept powierzchni elastycznych CitySpace, który w całej Polsce oferuje już blisko 4 tys. stanowisk pracy.


Nieruchomości handlowe Grupy – Galeria Młociny i Libero Katowice mogą pochwalić się blisko 100% wynajęciem. W 2023 r. obroty pierwszego centrum w porównaniu z 2022 r. wzrosły o 12% r/r, a odwiedzalność o 4% r/r. W przypadku drugiego liczby te wynoszą odpowiednio 14 i 9%.


- Pozostajemy skoncentrowani na zachowaniu stabilnej pozycji finansowej Grupy, co umożliwia realizację zaplanowanych projektów i budowanie długofalowej wartości naszych spółek. W 2023 r. wprowadziliśmy do obrotu obligacje dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych o łącznej wartości 702 mln zł. Środki pozyskane w drodze emisji wspierają nasze plany rozwojowe wraz z wysokim stanem gotówki w Grupie – na koniec 2023 r. było to ponad 813 mln zł. Aktywnie rozwijamy obecność w tych sektorach rynku nieruchomości, które są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów – mówi Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.


Nowy poziom raportowania ESG


Biznes Grupy Echo Investment jest konsekwentnie budowany w oparciu o najlepsze praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Równolegle z raportem finansowym za 2023 rok, opublikowany został czwarty raport ESG Grupy, który po raz pierwszy został opracowany zgodnie z nową dyrektywą CSRD i standardami ESRS. W raporcie tym po raz pierwszy ujawniony został ślad węglowy w zakresie 3, a więc uwzględniający emisje CO2 powstałe w całym łańcuchu wartości Grupy.


Źródło: Echo Investment

31.03.2024


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...