ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Jak można zepsuć rynek mieszkaniowyProgram „Bezpieczny Kredyt 2%” spowodował cenowe tsunami na rynku nieruchomości. Teraz rządzący już nie są tak zdecydowani w ocenie sensowności wprowadzenia kolejnego programu, który będzie dolewać oliwy do ognia.


Najnowsze dane NBP pokazują nam jaki popłoch wśród kupujących wywołały ostatnie tygodnie działania „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Chęć skorzystania z najhojniejszego programu mieszkaniowego w historii powodowała, że nabywcy akceptowali ceny dyktowane przez sprzedających. Jest to najpewniej kluczowy powód ponad 18%. wzrostu cen mieszkań na 7 największych rynkach.


- Świetną receptę na zepsucie rynku nieruchomości miała poprzednia ekipa rządowa, wprowadzając „Bezpieczny Kredyt 2%”, który służył do dofinansowania kredytów dla najmłodszych uczestników rynku i spowodował tsunami jeżeli chodzi o wzrost cen - mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, założyciel spółki Magmillon, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”. – Aby skorzystać z tańszego kredytu klienci akceptowali znacznie wyższe ceny mieszkań wywołane gwałtownym wzrostem popytu. Rynek wymiotło, prawie wszystkie mieszkania zostały sprzedane. Znowu były kupowane „dziury w ziemi”, za znacznie wyższe ceny.


Ceny ofertowe na rynku pierwotnym rok do roku rosły bardzo szybko, jak wynika z danych NBP za I kw. 2024 r. W Warszawie z 13 302 zł do 16 191 zł za 1 m kw. To wzrost o 21,7%.

Dla 7 największych rynków mieszkaniowych (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) ceny wzrosły z 11 919 zł do 14 155 zł, a więc o 18,7% rok do roku.


Dla porównania rok wcześniej, gdy nie obowiązywał wspominany program przedwyborczy rządu PiS, ceny na rynku pierwotnym zmieniły się na siedmiu najważniejszych rynkach mieszkaniowych z 11 034 zł za m kw. w I kw. 2022 r. do 11 919 zł, a więc o 8,0%.


O ile w II kw. 2023 r. średnia cena dla tych miast wynosiła 12 253 zł, to zapowiedź wprowadzenia programu i okres jego obowiązywania przyczyniły się do wzrostu ceny do14 155 zł (średnia cena deweloperska w I kw. 2024), a więc o 15,5% wyższej.


Choć ceny transakcyjne były niższe od ofertowych nawet o prawie 10%, jak w przypadku Gdańska, to dla 7 miast był to wzrost z 11 327 do 13 500 zł, a więc o 19,2%.


- Dla deweloperów taka sytuacja, jaką wywołał rządowy program, to teoretycznie świetny interes. Jednak Inwestycje deweloperskie planuje się z wyprzedzeniem 5-6 lat, samo przygotowanie inwestycji trwa 2-3 lata, a przez kolejne 2-3 lata inwestycja jest budowana i sprzedawana – komentuje K.Karliński z Magmillon. – Destabilizacja to jednak nie jest najlepszy sposób na planowanie inwestycji, choć była okazja, aby podnieść ceny. Za wyższymi cenami idą podwyżki materiałów i robocizny, bo wszyscy chcą zarabiać więcej. Zaplanowanie kosztów inwestycji staje się bardzo trudne.


W połowie 2024 r. wiemy, że deweloperzy rozkręcili inwestycje, które ograniczyli ze względu na termin zakończenia rządowego programu, teraz licząc na realizację obietnic z kampanii wyborczej zwycięskiej koalicji.


- Dzisiaj widać jednak, że rządzący posłuchali ekspertów i już nie są tak zdecydowani w ocenie sensowności i słuszności wprowadzenia kolejnego programu, który będzie dolewać oliwy do ognia powodującego dalszy, drastyczny wzrost cen – dodaje K.Karliński.


Źródło: MarketNews24

20.06.2024


Tagi: rynek mieszkaniowy, ceny mieszkań, rządowy program mieszkaniowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...