ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Słabnie mieszkaniowy boom kredytowy

wykres


Podaż pieniądza w maju wzrosła o 8,0% r/r wobec 7,4% r/r w kwietniu i oczekiwanych 7,4% r/r. Wśród czynników kreacji pieniądza nieco zmniejszyła się rola „aktywów zagranicznych netto”, przy wzroście wkładu kredytów oraz zadłużenia sektora publicznego. Systematycznie rosną realne miary podaży pieniądza, co wynika głównie ze spadku inflacji CPI, przy wyższych, ale relatywnie stabilnych dynamikach nominalnych szerokich agregatów (M2 i M3) i niższych, ale nabierających siły węższych agregatów (gotówki w obiegu i M1).


Należności sektora bankowego (skor. o FX) w maju wzrosły o 0,6% m/m, głównie za sprawą należności złotowych, przy trzecim miesiącu z rzędu spadku należności walutowych. Dynamika roczna przyspieszyła do 2,7% r/r z 2,0% w maju, a najważniejszym czynnikiem stojącym za tym ożywieniem jest segment gospodarstw domowych – kredyty konsumpcyjne wzrosły o 4,6% r/r, a mieszkaniowe (w PLN) o 7,8% r/r. W przypadku kredytów konsumpcyjnych dynamiki miesięczne systematycznie przyspieszają (w maju do 1% m/m), a w segmencie mieszkaniowym hamują (w maju 0,5% m/m wobec rekordowych 1,1% m/m w styczniu 2024), co jest efektem zakończenia programu BK2% i stabilizacji stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie. Kredyty dla niefinansowych podmiotów gospodarczych spadały o 1,7% r/r, nieco płyciej niż w kwietniu (-2,6% r/r), co wynikało głównie z efektu niskiej zeszłorocznej bazy. W maju ich wolumen spadł o 0,1% m/m, drugi raz z rzędu, przy spadku o 0,3% m/m kredytów dla przedsiębiorstw i o 0,1% m/m dla przedsiębiorców. Ożywienie inwestycyjne w segmencie korporacyjnym systematycznie się opóźnia, jednak niezmiennie uważamy, że jego nadejście jest nieuniknione w kontekście potrzeb w obszarze transformacji energetycznej i automatyzacji. Na razie jednak, dynamika kredytów inwestycyjnych dla firm od ok. roku fluktuuje wokół 2,5% r/r.


Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX). wzrosły o 0,9% m/m. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 10,6%, podobnie jak w poprzednich miesiącach. Po stronie osób prywatnych obserwujemy bardzo powolne hamowanie depozytów złotowych (do 11,6% r/r w maju z ok. 14% r/r w szczycie we wrz’23). Dynamika depozytów niefinansowych podmiotów gospodarczych przyspieszyła do 5,0% r/r, przerywając trwający od ok. połowy 2023 okres hamowania. Głównym powodem był wzrost o depozytów przedsiębiorstw (PLN o 8,3 mld PLN m/m; walutowych o 10,7 mld PLN m/m), co prawie w całości tłumaczy miesięczną zmianę zobowiązań całego sektora bankowego w maju. W konsekwencji relacja kredytów do depozytów w sektorze bankowym wciąż spadała.


Źródło: PKO Bank Polski

25.06.2024


Tagi: podaż pieniądza, kredyty mieszkaniowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...