ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
WCL

Jaki jest potencjał rozwoju usług dla biznesu w Polsce Południowej

Kraków oraz Wrocław to niekwestionowani liderzy sektora SSC/BPO w południowej części Polski. Miasta te rozwijają się z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Ośrodkiem, który może z nimi konkurować, jest Aglomeracja Katowicka, która niewątpliwie zyskała na bliskości Krakowa w ostatnich latach. Rozwój w obszarze F&A (Finance and Accounting), HR (Human Resources) i CS (Customer Service) w porównaniu z rokiem poprzednim w wymienionych wcześniej miastach kształtuje się na podobnym poziomie. Różnica pojawia się w sektorze IT, gdzie zauważalny jest bardzo duży wzrost wynagrodzeń, zwłaszcza we Wrocławiu.


Obecnie w Krakowie w fazie realizacji znajduje się ponad 150 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego połowa zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 13,5 - 15,5 euro za metr kwadratowy, choć rosnąca konkurencja między deweloperami, szczególnie w przypadku nowo ukończonych biurowców oraz inwestycji w budowie, z pewnością przełoży się na korzystniejsze warunki najmu.


Wrocławski rynek nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów. Od początku roku do użytku oddano siedem obiektów biurowych. Obecnie w budowie znajduje się ponad 178 tys. mkw. powierzchni, która w większości trafi na rynek w 2016 roku. Czynsz za powierzchnię biurową klasy A to przedział 12,5 - 16,5 euro za metr kwadratowy.


Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach kształtuje się na poziomie 287,3 tys. mkw., co czyni miasto trzecim co do wielkości rynkiem biurowym Polski Południowej. W budowie znajduje się ponad 70 tys. mkw. nowych biur, z czego większość to kolejne fazy już istniejących kompleksów. Stawki czynszu za powierzchnię klasy A kształtują się na poziomie 12 - 14 euro za metr kwadratowy.


Mocno rozwijającym się ośrodkiem na mapie centrów SSC/BPO jest Rzeszów. Miasto to zyskuje na niestabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej po wschodniej stronie granicy i przenoszeniu do naszego kraju inwestycji z Ukrainy. Taka sytuacja stwarza wiele możliwości, które miasto z powodzeniem wykorzystuje. Ze względu na specyfikę ulokowanych w mieście firm w roku obecnym największy wzrost wynagrodzeń można zaobserwować w obsłudze klienta. Na koniec III kw. 2015r. zasoby biurowe Rzeszowa wyniosły 46,7 tys. mkw. Warto jednak zaznaczyć, że do końca bieżącego roku rynek wzrośnie o blisko 20 tys. mkw. dostarczone w ramach jednej inwestycji. Wraz z dostarczeniem nowej podaży w IV kw. br., Rzeszów odnotuje wzrost dostępności modułów o powierzchni przekraczającej 1 000 mkw.


Kielce, jako siedziba centrów SSC/BPO, nie rozwijają się w tak dynamicznym stopniu, jak sąsiedzi. Wynagrodzenia są tu najniższe w całym regionie południowo-wschodnim. Szansą może być branża IT, gdzie wzrost wynagrodzeń jest największy w porównaniu do roku ubiegłego. Mające w tym roku swój koniec projekty systemowe dotyczące rewitalizacji regionu stwarzają dobre warunki do inwestycji pod względem wyszkolonej kadry i niskich kosztów pracy. Minusem jest jednak wciąż niewystarczająco rozwinięta infrastruktura. Obecnie w Kielcach w budowie znajduje się ponad 5 tys. mkw. w dwóch projektach. Deweloperzy działający na kieleckim rynku mają w planach kolejne inwestycje, jednak ich realizacja jest uzależniona od sytuacji rynkowej i zainteresowania potencjalnych najemców.


Nową lokalizacją na mapie centrów usług biznesowych stało się Opole. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym rejonie są specjaliści z językiem niemieckim. Choć miasto nie jest jeszcze rozwiniętym ośrodkiem, bliskość Wrocławia sprawia, iż pracodawcy w Opolu zmuszeni są do wdrożenia konkurencyjnych stawek płacowych. Spośród analizowanych rynków Opole oferuje najmniejszą ilość nowoczesnej powierzchni biurowej – zaledwie 23,1 tys. mkw. W budowie jest obecnie 6,1 tys. mkw., a w fazie planowania ponad 20 tys. mkw. biur. Uwzględniając duże zainteresowanie firm nowymi powierzchniami przewidujemy, że w nadchodzącym roku Opole odnotuje wzrost aktywności budowlanej.


Najwyższymi wynagrodzeniami w branży SSC/BPO mogą poszczycić się pracownicy obszaru IT. Ich zarobki na poszczególnych szczeblach są wyższe niż w innych rodzinach sektora usług biznesowych. Wynagrodzenia w branży IT charakteryzują się również największymi różnicami pomiędzy trzecim a pierwszym kwartylem. Rozpiętość wynagrodzeń spowodowana jest w dużym stopniu przez zróżnicowane zarobki dla programistów różnych technologii. W związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów IT górna granica wynagrodzeń wyznaczana jest również przez oczekiwania płacowe pożądanych kandydatów – w przypadku tych stanowisk dynamika płacowa jest największa i oczekiwania kandydatów w dużym stopniu kształtują aktualne stawki.



Publikacja na podstawie raportu pt.: „Polska Południowa | Potencjał rozwoju usług dla biznesu”, agencji Colliers International oraz TEST, które poddały analizie: Kraków, Wrocław, Katowice, Kielce, Rzeszów oraz Opole.


Źródło: Colliers International

16.11.2015


Tagi: centra usług dla biznesu, Polska Południowa