ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Marketbeat. Rynek biurowy w Trójmieście - podsumowanie 2019 roku

wykres


Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała rok 2019 na trójmiejskim rynku nowoczesnych powierzchni biurowych.

  • W 2019 roku w Trójmieście oddano do użytku 61 100 mkw. powierzchni biurowej.
  • Popyt brutto wyniósł 100 700 mkw., co stanowi wzrost o ponad 19% w stosunku do 2018 roku.
  • Stopa pustostanów uległa kompresji o 1,2 pp. i wynosi obecnie 4,9%.
  • Absorpcja netto powierzchni biurowej w Trójmieście wyniosła 67 300 mkw., przewyższając tym samym poziom nowej podaży.
  • Stawki bazowe czynszów utrzymały się na poziomie 14 EUR/mkw./miesiąc.
  • W 2020 roku prognozowany przyrost nowej powierzchni jest szacowany na poziomie 8%.

Całkowity zasób powierzchni biurowej w Trójmieście na koniec 2019 roku powiększył się o 61 100 mkw. i wyniósł 838 500 mkw. Największym budynkiem oddanym do użytku w 2019 roku był czwarty obiekt należący do kompleksu Alchemia – Neon o powierzchni 33 700 mkw. (Torus). Ponadto do użytku zostały oddane takie projekty jak: Heweliusza 18 (Apollo Rida – 10 000 mkw.), Garnizon – Hiro (Hossa Investment – 5 000 mkw.), czy pierwsza faza budynku Officyna (Torus – 4 550 mkw.). W ostatnich dwunastu miesiącach rynek biurowy powiększył się o 8%, niemniej roczna podaż powierzchni biurowej była o 20% niższa niż w 2018 roku. W budowie znajduje się obecnie ponad 160 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego w 2020 i 2021 roku do użytku oddanych zostanie odpowiednio 77 700 mkw. i 70 900 mkw.


Po okresie relatywnie niskiej aktywności w Gdyni w ostatnim okresie deweloperzy rozpoczęli w tym mieście dwie duże inwestycje: 3T Office Park (38 400 mkw.) oraz K2 (11 400 mkw.), których oddanie do użytku planowane jest odpowiednio na lata 2021 oraz 2022. Gdynia wraz z planowanymi projektami w obszarze gdańskiego Młodego Miasta mogą w ciągu najbliższych lat stać się alternatywną lokalizacją dla największego hubu biurowego, zlokalizowanego wzdłuż alei Grunwaldzkiej w Gdańsku.


Trójmiejski rynek nieruchomości biurowych zajmuje obecnie wśród rynków regionalnych trzecie miejsce w Polsce pod względem zasobu powierzchni biurowych i nadal ma ogromny potencjał rozwojowy. Magnesem, który przyciąga inwestorów, jest przede wszystkim obecność odpowiedniej infrastruktury transportowej i połączeń kolejowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Właśnie dlatego coraz więcej firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz decyduje się na otwarcie swoich oddziałów w Trójmieście – mówi Adam Schroeder, Dyrektor Regionalny dla Polski Północnej w firmie Cushman & Wakefield.


Popyt

Całkowita aktywność najemców w 2019 roku wyniosła 100 700 mkw. i była o ponad 19% wyższa niż w 2018 roku. Nowe umowy stanowiły 45% wszystkich umów, a renegocjacje i ekspansje wyniosły odpowiednio 42% i 13% całkowitej aktywności najemców. W badanym okresie w Trójmieście zawarto umowy przednajmu o łącznej powierzchni 10 000 mkw., co stanowi około 10% wszystkich transakcji.


Absorpcja netto powierzchni biurowej w Trójmieście wyniosła 67 300 mkw. i była wyższa od poziomu nowej podaży. Doprowadziło to dalszej kompresji wskaźnika pustostanów, który na koniec 2019 roku wyniósł 4,9%, co stanowi spadek o 1,2% w odniesieniu do 2018 roku. Jest to też najniższy odsetek powierzchni niewynajętej spośród wszystkich analizowanych rynków.


Od strony popytu, przedsiębiorstwami, które dominują na trójmiejskim rynku, są głównie firmy z sektora IT. Dzięki rozwijającej się infrastrukturze oraz łatwości podróżowania zauważamy znaczący wzrost zainteresowania Trójmiastem ze strony firm skandynawskich, reprezentujących zarówno branżę IT, jak i spedycję oraz transport międzynarodowy – mówi Daria Zagożdżon-Dembicka, Negotiator w firmie Cushman & Wakefield.


Czynsz

Stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Trójmieście w 2019 roku utrzymały się na średnim poziomie 14 EUR/ mkw./miesięcznie. Najwyższe czynsze są osiągalne w projektach zlokalizowanych wzdłuż Alei Grunwaldzkiej.


Prognozy

W przeciągu najbliższych 24 miesięcy prognozowany przyrost nowej powierzchni jest szacowany na poziomie 8% w 2020 roku i 7% w 2021 roku, co jest wartością zbliżoną do lat poprzednich.


Przy utrzymaniu obecnej aktywności najemców na trójmiejskim rynku biurowym możemy spodziewać się dalszej równowagi pomiędzy podażą a popytem na powierzchnie biurowe. Dodatkowo, jeśli wszystkie budynki będące obecnie w budowie zostaną oddane do użytku w zakładanym terminie, to na początku 2022 roku Trójmiasto dołączy do Warszawy, Krakowa i Wrocławia jako czwarty rynek biurowy oferujący ponad milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant w firmie Cushman & Wakefield.


Więcej informacji w raporcie: Marketbeat. Rynek biurowy w Trójmieście - podsumowanie 2019 roku


Źródło: Cushman & Wakefield

24.03.2020


Tagi: miasta regionalne, Trójmiasto, rynek biurowy, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...